Як покращити та відновити пам'ять

Як покращити та відновити пам'ять

Практично кожна доросла людина хоч раз у житті забувала щось важливе. Це нормальна система роботи мозку – непотрібна інформація стирається, а потрібна тримається в пам'яті. Однак бувають випадки, коли в пам'яті абсолютно нічого не тримається, і цей стан стає системним. Це привід звернути пильну увагу на стан свого здоров'я і пошукати дієві способи поліпшення пам'яті.

Причини погіршення пам'яті

Причинами погіршення пам'яті можуть бути:

 • депресія, нервове виснаження, стрес. Постійна депресія, поганий настрій робить людину байдужою до навколишнього середовища, через що вона не пам'ятає багатьох фактів і подій просто тому, що не звертає на них уваги. Основні методи поліпшення пам'яті в цьому випадку полягають у подоланні депресивного стану. Щоб убезпечити себе від травмуючих спогадів, мозок намагається просто забути про них. У результаті людина не пам'ятає важливі для себе й оточуючих події. Якщо таких подій багато через постійний стрес, це заподіює відчутний дискомфорт.
 • повне занурення в рішення важливого завдання. Коли людина поглинута рішенням важливої проблеми, на інше вона не звертає уваги. Непотрібну в даний час для себе інформацію вона пропускає повз вуха. Справа тут не в поганій пам'яті, а в надмірній зосередженості.
 • недосипання. Хронічне недосипання і нервове виснаження, яке розвивається в цьому випадку, впливає і на якість пам'яті. Справа в тому, що уві сні мозок обробляє одержану за день інформацію, відновлює всі функції. Тому для поліпшення пам'яті слід спати не менше 7–8 годин на добу.
 • зловживання стимуляторами, алкоголем. Регулярний прийом алкоголю прискорює руйнування мозкових структур. Ще гірше на мозок діють наркотики. На якість роботи мозку впливають також енергетичні напої. У перші години після прийому вони забезпечують сплеск енергії, за яким, однак, слідує неминуча енергетична «яма».
 • нестача вітамінів і поживних речовин. Найчастіше погіршення пам'яті відбувається через нестачу вітамінів групи В. Проблеми з пам'яттю можуть виникнути також на тлі низькокалорійної дієти.
 • захворювання. Стійке порушення пам'яті може розвинутися в результаті інфаркту, інсульту, як побічна дія діабету, атеросклерозу, захворювань щитовидної залози, серцево-судинної системи. У цьому випадку необхідно приймати препарати для поліпшення мозкового кровообігу.
 • черепно-мозкові травми, новоутворення, гематоми. У цьому випадку пам'ять пропадає через пошкодження мозкових структур, проблеми з кровообігом. Відновлення роботи мозку позитивно позначається і на запам'ятовуванні. Ефективні таблетки для роботи мозку, наприклад, препарати на основі мельдонію, які покращують роботу клітин і процеси запам'ятовування в цілому.
 • прогресування дегенеративних процесів у мозку внаслідок вікових змін, наприклад хвороби Альцгеймера. Спочатку погіршується короткочасна пам'ять, потім – довгострокова, розвиваються порушення мови і когнітивних функцій, втрачається здатність доглядати за собою.

Погіршення пам'яті вважається однією з класичних вікових змін. Однак різке згасання когнітивних функцій до такого ступеня, що людина втрачає здатність до самообслуговування, не є нормальним.

Симптоми погіршення пам'яті

Першим симптомом погіршення пам'яті є втрата короткочасної пам'яті. Людина не може згадати, що з нею було вчора, проте пам'ятає в усіх подробицях події минулого, наприклад, місячної або річної давності. Коли порушення пам'яті посилюється, людина не може утримати в пам'яті інформацію, яку отримала тільки що. Різке порушення пам'яті характеризується випаданням із неї цілих відрізків часу. Сучасні препарати для пам'яті можуть підтримувати здатність мозку запам'ятовувати інформацію, гальмують розвиток деменції.

Пам'ять і її види

Види пам'яті класифікують за:

 • характером психічної активності. У цьому розрізі виділяють образну, рухову, емоційну і словесно-логічну пам'ять. У свою чергу, образна пам'ять поділяється на зорову, слухову, смакову, нюхову і тактильну.
 • зв'язком пам'яті з цілями діяльності. У цьому випадку запам'ятовування буває бажаним і мимовільним. У разі порушення пам'яті в першу чергу страждає бажане запам'ятовування.
 • за часом збереження образів пам'ять ділять на короткочасну, оперативну, довгострокову і миттєву (сенсорну).
 • метою дослідження. Це генетична, епізодична, репродуктивна, реконструктивна, автобіографічна і асоціативна пам'ять.

Підбираючи, чим поліпшити пам'ять, слід обирати такі методики корекції, які спрямовані на роботу з якомога більшою кількістю видів пам'яті.

Як поліпшити пам'ять?

Як розвивати пам'ять? Для цього потрібно ставитися до неї як до своєрідного м’язу, який потрібно постійно тренувати. Також цей м’яз слід забезпечити достатнім харчуванням. Перед тим як приступити до комплексу вправ для розвитку пам'яті, слід пройти обстеження, щоб виявити можливі фізіологічні причини її порушення – хвороби, зміни стану артерій, остеохондроз та ін.

Як відновити пам'ять:

 1. Постійно давайте мозку нові навантаження. Подорожуйте по різних місцях, займайтеся новими для себе видами діяльності (наприклад, малюванням), навіть якщо спочатку не маєте наміру досягти в них істотних успіхів. Заново пройдіть шкільний або інститутський курс математики, вирішуйте завдання, головоломки, кросворди, збирайте пазли.
 2. Забезпечте достатню фізичну активність. Фізичний стан організму безпосередньо впливає на розвиток пам'яті. Більше рухайтеся, тренуйте всі групи м'язів, якщо потрібно, пройдіть курс масажу.
 3. Опануйте методики, які полегшують запам'ятовування інформації. Наприклад, візуалізуйте її, зв'язуйте нові дані з уже існуючими.
 4. Збалансуйте раціон. Слідкуйте, щоб у вашому раціоні було достатньо вітамінів, мінералів, корисних речовин. Щоб підсилити ефект правильного харчування, можна приймати таблетки для поліпшення пам'яті, наприклад, на основі мельдонію. Однак для отримання максимальної ефективності — слід зробити акцент на всьому комплексі порад.
 5. Спостерігайте за навколишнім світом. Вивчайте предмети, людей і навколишнє оточення, тренуйте увагу. Наприклад, доторкніться до того, що лежить у вас на столі, прислухайтеся до відчуттів і постарайтеся їх запам'ятати. Порахуйте, скільки за день ви зустрічаєте людей у зелених куртках.

Практично всі методики, що покращують пам'ять, спочатку здаються трохи незвичними, проте застосовуючи ці методики щодня, ви незабаром побачите позитивний результат. Головне в поліпшенні – системність і послідовність. Тоді все вийде якнайкраще.

Автор:

Труфанов Євген Олександрович

Доктор медичних наук, професор кафедри неврології і рефлексотерапії НМАПО ім. П. Л. Шупика

Освіта:

— Луганський державний медичний університет

— Інститут неврології м. Лондон, Об'єднане Королівство

— Університет Калгарі, Альберта, Канада

Сторінка на FaceBook — https://www.facebook.com/evgeniy.calgary

вверх