Підвищення фізичної витривалості і як не перегнути ціпок

Повышение физической выносливости и как не перегнуть палку

Підвищення фізичної витривалості можна умовно розділити на два напрями: загальну та спеціальну, причому друга практично неможлива без розвитку першої. Загальна витривалість відбиває здатність організму до тривалих навантажень. Спеціальна - здатність витримувати тривалий час певні види навантажень, або здійснювати короткочасне зусилля, наприклад, підйом великої ваги у важкій атлетиці, без серйозних наслідків для здоров'я.

Необхідність у розвитку спеціальної витривалості є у спортсменів, любителів екстремального туризму, а також людей, яким необхідно за діяльністю здійснювати неприродні для людини зусилля, наприклад, довго нерухомо стояти або піднімати тяжкості в загрозливих для життя умовах. Таких спеціальностей небагато: військові, рятувальники, хірурги, спортивні тренери, балерини. Кожному з них необхідно розвивати спеціальну витривалість, щоб справлятися зі своєю роботою справді добре.

Збільшення загальної фізичної витривалості стане в нагоді в будь-якій сфері діяльності, кожній людині. Здатність легше справлятися зі звичними завданнями, менше втомлюватися, швидше адаптуватися до іншого ритму життя і розуміти свій організм дозволяє людині значно ефективніше скористатися природними даними.

Як збільшити фізичну витривалість

Збільшення фізичної витривалості потребує планомірної та досить довгої роботи, тому налаштовуватися на швидкий результат немає сенсу. Більше того, існує думка, що досягти своєї межі у розвитку витривалості неможливо, тому процес буде нескінченним. І, при цьому - захоплюючим, з великою кількістю проміжних результатів. Для підвищення витривалості початківцям краще вибирати найменш травматичні заняття:

 • скандинавську ходьбу;
 • плавання;
 • піші прогулянки;
 • біг підтюпцем.

Перед початком кожного заняття потрібно буде провести невелику розминку, підійде знайома з дитинства послідовність: шия, плечі, руки, корпус, стегна, коліна та стопи. Після розминки можна приступати до занять, з кожним днем ​​трохи збільшуючи дистанцію та швидкість руху. Аеробні навантаження мають бути досить тривалими, варто виділити 40-50 хвилин на день для них.

Наступний етап підійде тим, хто не нехтував раніше спортом, або тим, хто відзначив зниження фізичної витривалості, пов'язане з нерегулярністю тренувань. Тут підійдуть звичні вправи, техніка яких добре знайома. Або ж варто вдатися допомощренера, щоб не травмуватися. Зниження здатності до виконання певних видів вправ, не пов'язане з травмами, компенсують декількома способами:

 • збільшенням кількості підходів;
 • збільшенням робочих ваг;
 • зменшенням перерв між підходами.

Включення у тренінг нових вправ також сприяє розвитку витривалості та не дозволяє занудьгувати. Слід пам'ятати, що в силових тренуваннях необхідно робити перерви, даючи час м'язам на відновлення. Тому, якщо займатися щодня, варто чергувати вправи різні групи м'язів, допускаючи повторення навантаження не частіше, ніж через 72 години. Досвідчені тренери пропонують програми відновлення фізичної витривалості, розроблені з урахуванням цієї особливості м'язів.

Чи варто використовувати препарати для збільшення фізичної витривалості?

Зазвичай препарати підвищення фізичної витривалості використовують професійні спортсмени. Для них важливо набрати оптимальну форму в короткі терміни, щоб до моменту змагань показати максимально високі результати. Подібні препарати зазвичай безпечні та йдуть на користь обміну речовин, помітно полегшуючи початковий етап роботи над підвищенням витривалості, тому людям, які не планують участь у змаганнях, також варто звернути на них увагу.

Розвиток або відновлення фізичної витривалості призводить до змін у роботі м'язів, серцево-судинної та дихальної систем. На початкових етапах, поки організм не перебудується, під час тренувань можуть виникати неприємні відчуття: запаморочення, прискорене серцебиття, раптова слабкість, тремтіння. Виною тому поверхневе дихання, і, як наслідок, кисневе голодування клітин міокарда. Проблема вирішиться через деякий час, коли контроль дихання під час занять стане звичкою, а на початковому етапі краще використовувати додаткові способи захисту серця.

Багатьох турбує ймовірність зниження витривалості після закінчення курсу препарату, проте подібні побоювання є безпідставними. Подолавши перший, найскладніший етап, організм поступово навчиться правильно витрачати енергію та грамотно дихати. Тренування перестануть викликати неприємні відчуття, і необхідність підтримуючих засобів поступово зникне сама собою. Тим більше, витривалість - це параметр, який неможливо підняти одними лише препаратами.

Збільшення витривалості у складних умовах

Починати тренувати витривалість найкраще в період, коли організм здоровий, отримує достатньо їжі та відпочиває у міру виникнення втоми. На жаль, такі умови не завжди досяжні. Набагато частіше ідея про розвиток фізичної витривалості відвідує людей у ​​період виснаження, коли сил не вистачає, а перелік необхідних завдань загрозливо розростається. Тут варто відпочити, але часу на це немає, зате є величезна мотивація все подолати і підвищити свою продуктивність.

Для таких випадків тренінг з підвищення витривалості виглядатиме інакше:

 1. Спати кожен день, лягати в один і той же час. Дивно, але вже наступної доби після хорошого сну сил буде більше, ніж зазвичай.
 2. Харчуватися щогодини, віддаючи перевагу легкій і поживній їжі, в першу чергу м'ясу птиці та овочам. Вітаміни і мінерали, що містяться в них, допоможуть легше впоратися з перевантаженнями.
 3. Тренуватися у полегшеному форматі, виділяючи півгодини на день на швидку ходьбу або пробіжку за дві години до сну. Заняття вирішать одразу дві проблеми: і засипати буде легше, і загальна витривалість поступово збільшиться.
 4. Якщо серцево-судинна система здорова, проводити ранкове або денне тренування за протоколом Табата, що забирає всього 4 хвилини, але дозволяє збільшувати витривалість організму.

Тренування дадуть результат навіть у дуже важких ситуаціях, додадуть бадьорості сил, проте до них слід підходити розумно. Сон та харчування у складних умовах пріоритетні, і саме ці базові пункти потрібно виконувати обов'язково. Якщо на повноцінні тренування не вистачає сил, досить просто розім'ятись або зробити легку розтяжку, щоб залишатися в тонусі. І звичайно, щойно складний період закінчиться, скласти план занять з відновлення ресурсів організму.

САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я.
Реклама лікарського засобу. Перед використанням необхідно обов'язково проконсультуватися з лікарем та ознайомитися з інструкцією для застосування.