Проста втома чи астенія 

Простая усталость или астения

Втома після важкого дня чи складної справи — річ природна і цілком нормальна, адже організм, витративши енергію, потребує відновлення сил. При регулярній повноцінній активності стан втоми до вечора — норма, як норма — прокидатися відпочилими і бадьорими, а після відпустки відчувати підйом і натхнення. Однак є розлади, які успішно маскуються під втому, позбавляючи тіло нормального відновлення. І першою у списку таких захворювань стоїть астенія. 

Що таке астенія і як її розпізнати 

Астенія-досить підступне психосоматичне захворювання, яке часто виглядає як постійна втома і занепад сил. Іноді прояви астенії схожі на початок грипу – може підніматися температура, виникає світлобоязнь та чутливість до різких звуків, необґрунтована сонливість та зниження апетиту. Але на відміну від вірусної інфекції, симптоми зберігаються довше, а постільний режим не допомагає. 

Астенія може супроводжуватися підвищеною тривожністю, прискореним серцебиттям, втомою навіть після невеликих періодів помірної активності, задишкою за будь-якої активної діяльності, запамороченнями. Цікаво, що звичайні аналізи, огляд терапевта і кардіолога констатують, що людина здорова, і фізіологічних підстав у станів, що виникають, немає. 

Важлива ознака астенії, яка допомагає відрізнити хворобу від звичайної втоми чи інфекції – відпочинок не приносить полегшення. Втрачається інтерес до улюблених справ, зникає бажання рухатися, вчитися, працювати, спілкуватися. Часто астенія супроводжується депресією, і лікується відповідно комплексними методами: медикаментозна терапія поєднується з психотерапією, в деяких випадках показана госпіталізація. 

Просто постійна втома 

На відміну від астенії, яка є захворюванням та лікується під наглядом фахівців, звичайна втома лікується відпочинком. Хоча, в деяких випадках, просто виспатися недостатньо. Такі ситуації часто виникають: 

 • при ненормованому робочому графіку; 
 • під час роботи в умовах постійного стресу; 
 • при змінній роботі, особливо 1/3 та 12/48, коли порушується режим сну та неспання; 
 • при надто високому навантаженні, наприклад, коли до роботи додається очне навчання на вечірньому відділенні, чи необхідність спілкуватися з дітьми, обслуговувати побут; 
 • при тривалій роботі без відпустки та вихідних днів; 
 • при недостатньому харчуванні. 

У таких ситуаціях астенії як такої ще немає, але постійна втома та відсутність відпочинку починають створювати умови для її розвитку. Тому важливо боротися з постійною втомою, щоб запобігти виникненню захворювання. 

Організація відпочинку, який допоможе  

Щоб зняти втому, людині потрібні прості, але гарантовано доступні речі: сон, якісна їжа, можливість займатися тим, чим хочеться, право деякий час не приймати важливих рішень, умови делегувати частину відповідальності. Простіше кажучи, необхідно: 

 • вирівняти режим сну; 
 • налагодити режим харчування та збалансувати раціон; 
 • розподілити відповідальність за ведення побуту між усіма членами сім'ї; 
 • виділити час на власні справи, не пов'язані з роботою та сім'єю; 
 • регулярно організовувати відпустку та в ній справді відпочивати, а не вирішувати важливі питання. 

У період реорганізації режиму життя та переходу до адекватного розподілу навантаження та відпочинку варто подбати про підтримку нервової та серцево-судинної систем. Хорошим варіантом стане прийом спеціалізованих препаратів, розроблених спеціально для таких ситуацій. 

Правильне ставлення до власного організму та її ресурсів створює умови, у яких втома — закономірне наслідок продуктивної роботи, а приплив сил — природний стимул розпочинати виконання завдання. У хворих на астенію вихід на гармонійне співвідношення активності та релаксації займає іноді довгі роки. Тим же, хто просто втомився надто сильно, достатньо кількох тижнів, щоб побудувати справді здоровий ритм праці та відпочинку. 

САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я.
Реклама лікарського засобу. Перед використанням необхідно обов'язково проконсультуватися з лікарем та ознайомитися з інструкцією для застосування.